Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 2013

OPIS REALIZACJI

 

 • Nazwa roboty : „Modernizacja budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych i obiektów niezbędnych dla zbiornika w ramach projektu pn. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego - etap I”
 • Inwestor : Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, ul. Norwida 34, 50-950 Wrocław
 • Generalny Wykonawca :HYDROBUDOWA Gdańska S.A, ul. Grunwaldzka 135, 80-264 Gdańsk
 • Projektant :Konsorcjum: HYDROPROJEKT KRAKÓW Sp. z o.o. 30-660 Kraków ul. TrybunyLudów 15 i SWECO Internacjonal AB Gjórwellsgatan 22 SE – 100 26 Stockholm SWEDEN
 • Termin realizacji : lata 2009 – 2015
 • Opis zadania/projektu :Zakres prac na zbiorniku obejmuje m.in. przebudowę budowli zrzutowej wraz z dolnym stanowiskiem i mostem, budowę przelewu bocznego kontrolowanego z zamknięciami ruchomymi, wypadem i mostem, modernizację zapory czołowej, modernizację zapory bocznej Siestrzechowice wraz z pompownią i obiektami towarzyszącymi, modernizację pompowni Zwierzyniec wraz z wałami oraz siecią rowów i dróg wałowych, modernizację części wlotowej do zbiornika Nysa w rejonie Otmuchowa, budowę ośrodka zarybieniowego.
 • Warunki gruntowo-terenowe: Modernizacja budowli zrzutowej jest konieczna ponieważ w chwili obecnej pełna wydajność urządzeń spustowych jest osiągana dopiero przy maksymalnym napełnieniu zbiornika. Oznacza to, że możliwości zrzutów wody ze zbiornika są ograniczone i nie adekwatne do możliwego maksymalnego dopływu w czasie katastrofalnych opadów na terenie zlewni. Rozwiązaniem problemu jest zastąpienie przelewów powierzchniowych upustami dennymi.
  Budując upusty denne można odpowiednio wcześniej zgodnie z prognozami meteorologiczno-hydrologicznymi przygotować zbiornik na przyjście fali powodziowej dokonując tzw. zrzutów wyprzedzających do 400 m3 /s nie powodując żadnych ubocznych skutków poniżej zapory. Obniżenie progów na pozostałych trzech przęsłach pozwala na bezpieczny zrzut wody do 1400 m3/s. W przypadku większych dopływów do zbiornika będzie uruchomiony przelew boczny odprowadzający wodę do projektowanego w następnej kolejności kanału ulgi.  Poprzez modernizację budowli zrzutowej i budowę przelewu bocznego uzyskujemy pełne bezpieczeństwo zapory przed przelaniem się wody przez koronę zapory, a tym samym zwiększy się bezpieczeństwo przeciwpowodziowe obszarów położonych poniżej zbiornika.
 • Rozwiązania projektowe: Do zakresu naszych prac należało:

1. Wykonanie przewiertu w płytach żelbetowych ponuru, na przedłużeniu filara długości około 10m. Grubość przewiercanej płyty wynosiła 50-70cm. Prace wykonywane były z pływającej platformy z ustawioną maszyną wiertniczą na niej. Płyta ponuru znajdowała się około 7m poniżej lustra wody. Przewierty wykonywano koronką wiertniczą mającą średnicę 50cm. Wykonano około 60 przewiertów zachodzących na siebie aby wytworzyć przestrzeń do zabudowania w dnie (gruncie rodzimym) grodzy budowlanej, której celem było umożliwienie odwodnienia sektorów jazu i przeprowadzenia w nich prac budowlanych "na sucho".

2. Wykonanie iniekcji wysokociśnieniowych w dnie na głębokość 13m poniżej dna w miejscach styku grodzy budowlanej z konstrukcją zapory. Celem iniekcji było doszczelnienie styku w gruncie, w miejscach niedostępnych tradycyjnymi metodami. Iniekcji dokonano wykorzystując urządzenia stosowane w iniekcjach wysokociśnieniowych typu jet-grauting. Prace prowadzone były z powierzchni wody. Maszyna wykonująca iniekcje umieszczona była na pływającej barce. Głębokość wody jaką należało pokonać aby rozpocząć iniekcje w dnie wynosiła 8m.

 

 

GALERIA

 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I
 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I
 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I
 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I 1. Modernizacja zbiornika wodnego Nysa - etap I  

Jesteśmy członkiem
pzwf-png

BSI - Management System

Jesteśmy certyfikowani przez BSI

 

 SoleySoley Spółka z O.O.

  ul. Przemysłowa 33, 
32 - 083 Balice k. Krakowa

tel/fax
(012) 638 03 50, 636 12 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.