Wysokociśnieniowa iniekcja strumieniowa (ang. jet-grouting) jako technologia znana była i wykorzystywana do zwiększania nośności gruntów w świecie już od ponad czterdziestu lat. Do Europy przywędrowała z Japonii na początku lat siedemdziesiątych. W Polsce pierwsze zastosowania iniekcji strumieniowej odnotowano na początku lat dziewięćdziesiątych.
Metoda ta umożliwia polepszenie parametrów mechanicznych gruntu jak również jego uszczelnienie, polegające na mieszaniu gruntu z zaczynem tłoczonym pod wysokim ciśnieniem rzędu 30-50 MPa. W trakcie wykonywania pali jet-gruouting zachodzą trzy następujące po sobie procesy:
Najczęściej stosowanym środkiem stabilizującym jest zaczyn cementowy z użyciem cementu portlandzkiego marki CEM 32,5 lub CEM 42,5. Istnieje możliwość użycia innych mieszanek, np. iniekty z dodatkiem bentonitu, w celu uzyskania większej szczelności i w sytuacji gdy parametry wytrzymałościowe cementogruntu mają znaczenie drugorzędne. W zależności od rodzaju i przepuszczalności wzmacnianego gruntu stosunek wagowy wody do cementu (w/c) w wykorzystywanych zaczynach cementowych powinien kształtować się w granicach od 0,5 do 1,5 (małe w/c dla gruntów przepuszczalnych, większe w/c dla gruntów słabo przepuszczalnych). Wytrzymałość materiału powstałych kolumn tzw. cementogruntu kształtuje się w granicach od 3 do 5 MPa, w gruntach organicznych < 1 MPa, w gruntach żwirowych można otrzymać wytrzymałość > 5 MPa.
W skład zestawu roboczego wchodzi zestaw do wytworzenia i podawania iniektu cementowego ( rys. 1) tj. silos, zestaw mieszalników oraz pompa wysokociśnieniowa, która jest połączona za pomocą wysokociśnieniowych przewodów z urządzeniem wiercącym.
Rys. 1. Zestaw roboczy do wykonania pali J-G
Poszczególne etapy wykonania pala jet-grouting (rys 2):
|
Rys. 3. Przewód do wiercenia pali |
Rys. 4. |
Metoda iniekcji strumieniowej ma wiele zalet. System jet-grouting może być stosowany prawie w każdych warunkach gruntowych. Technologia pozwala na kształtowanie w podłożu elementów konstrukcyjnych o złożonych kształtach i dowolnej długości oraz różnym przeznaczeniu i usytuowaniu. Powstały ośrodek gruntowo-cementowy wykazuje jednolitą strukturę oraz znaczną wytrzymałość na ściskanie. Jest oprócz mikropali i iniekcji niskociśnieniowej technologią pozwalającą na wzmacnianie istniejących fundamentów i placów wykonanych z płyt żelbetowych (płyty lotnisk, nabrzeża itp.) bez konieczności ich demontażu. Metoda może być stosowana w przypadkach, gdy brak jest miejsca dla ciężkiego sprzętu, a także daje możliwość wykonywania wzmocnienia we wnętrzach pomieszczeń, co często pozwala wzmacniać fundamenty istniejących już obiektów.
Inne zalety technologii J-G to:
Podstawową wadą technologii J-G jest konieczność usuwania z placu robót upłynnionego gruntu zawierającego cement.
mikropale, gwoździe gruntowe, kotwy gruntowe, pale CFA, pale DFF, pale przemieszczeniowe FDP, betonowanie pod wodą, kolumny DSM, jet-grouting, prace podwodne, trench mixing, CDMM, przesłona przeciwfiltracyjna, betonowanie podwodne
ul. Przemysłowa 33,
32 - 083 Balice k. Krakowa
tel/fax
(012) 638 03 50, 636 12 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...