1. Wstęp
Technologia ścian fibrogruntobetonowych FGB jest udoskonaloną metodą ciągłego, wgłębnego mieszania gruntu (CDMM).
Przedmiotem innowacji w technologii FGB jest opracowanie kompozytu gruntobetonowego, modyfikującego jego właściwości i znajdującego zastosowanie w realizacji ścian dla szczelnych obudów wykopów, przegród przeciwiltracyjnych oraz palisad wykonywanych metodą wgłębnego mieszania gruntu (DSM - deep soil mixing) z zaczynem cementowym.
Dla poprawy parametrów gruntobetonu zastosowano zbrojenie rozproszone w postaci włókien odpornych na oddziaływanie wody środowiskowej i nieulegających korozji w jej obecności. Modyfikację parametrów kompozytu gruntobetonowego otrzymujemy poprzez dodawane włókna zróżnicowane pod względem zarówno bazy surowcowej jak i geometrii przekroju, długości oraz ilości ich stosowania w kg na m3.
Do niewątpliwych zalet tej metody można zaliczyć brak powstawania odpadów wymagających utylizacji, całkowita wodoszczelność, nieuciążliwy dla otoczenia sposób realizacji, zastosowanie do większości gruntów. Możliwość zastosowania ścian FGB stanowiących obudowę wykopu jako fundamentu wznoszonego obiektu.
Zasięg stosowania tej technologii to nawet 20 m poniżej poziomu terenu co najczęściej w zupełności wystarczy do osiągniecia warstw nieprzepuszczalnych i odcięcie napływu wody do wnętrza wykopu.
Dodatkowo, opracowana w ramach projektu B+R technologia FGB , opiera się na wykorzystywaniu wyłącznie surowców (materiałów) nie stwarzających zagrożenia dla środowiska naturalnego. Co więcej, wykorzystane w technologii zbrojenie rozproszone w postaci włókien polimerowych pochodzi z surowców odpadowych.
Proponowana przez nas technologia ścian FGB stanowi alternatywę dla najczęściej stosowanych metod geotechnicznych zabezpieczenia wykopów takich jak:
- stalowe ścianki szczelne (Larsena)
- palisady z pali CFA lub pali VdW
- ściany szczelinowe
- ścianka berlińska
- palisady z kolumn DSM
Zabezpieczenie wykopu w technologii ścian FGB może stanowić również:
- ścianę fundamentową (posadowienie mniej wymagającego obiektu budowlanego),
- liniowe wzmocnienie podłoża (zamiennik kolumn DSM, FDP),
- przesłonę chroniącą obiekt budowlany przed podmywaniem i obniżeniem nośności gruntu poprzez przepływającą wodę pod zabezpieczaną konstrukcją.
2. Zalety technologii FGB:
• mniejsza energochłonność procesu, eliminując lub znacząco ograniczając tym samym wady każdej z konwencjonalnych metod obudowy głębokich wykopów,
• wytrzymałość na ściskanie, umożliwiającą posadowienie na obudowie wykopu mniej wymagających obiektów,
• wytrzymałość na zginanie, którą można poprawić dodatkowo konwencjonalnym zbrojeniem – kształtowniki lub zbrojenie koszowe,
• dobrą szczelność, chroniącą obszar wykopu przed zalewaniem wodami gruntowymi,
• brak wibracji i nadmiernego hałasu podczas realizacji, co umożliwia wykonywanie obudowy w zwartej zabudowie miejskiej,
• możliwość wykonywania zabezpieczeń w bliskim sąsiedztwie innych budynków,
• niższy koszt materiałów,
• brak konieczności utylizacji urobku,
• możliwość zmagazynowania niezbędnych materiałów wystarczających na dłuższy czas pracy (2-3 dni ciągłej pracy) powoduje, że można planować dostawy w godzinach o najmniejszym natężeniu ruchu.
3. Zastosowanie:
- realizacje wzmocnienia podłoża
- obudowy wykopów,
- budownictwo mieszkaniowe, biurowe, wielkoprzestrzenne,
- wzmocnienie podtorza kolejowego,
4. Opłacalność:
Innowacyjna metoda ścian FGB pozwala na wykorzystanie materiałów, których koszt jest o ok 50% niższy w porównaniu do najdroższych tradycyjnych metod wykonywania obudowy głębokiego wykopu. Bezpośrednią korzyścią dla odbiorcy jest niższy koszt wykonania obudowy głębokiego wykopu, który wynika z niższych niż dotychczas kosztów materiałów, koniecznych do jej wykonania.
mikropale, gwoździe gruntowe, kotwy gruntowe, pale CFA, pale DFF, pale przemieszczeniowe FDP, betonowanie pod wodą, kolumny DSM, jet-grouting, prace podwodne, trench mixing, CDMM, przesłona przeciwfiltracyjna, betonowanie podwodne
ul. Przemysłowa 33,
32 - 083 Balice k. Krakowa
tel/fax
(012) 638 03 50, 636 12 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...