Wgłębne mieszanie in situ gruntu na mokro jest metodą dobrze znaną i często stosowaną w naszym kraju, dominują tutaj dwie technologie DSM oraz CDMM ( Continuous Deep Mixing Method).
W związku z dużymi inwestycjami związanymi z infrastrukturą hydrotechniczną min. wykonywanie przesłon przeciwfiltracyjnych na obiektach liniowych – wałach przeciwpowodziowych coraz częściej stosuje się metodę CDMM - Continuous Deep Mixing Method.
Metoda CDMM szeroko stosowana w Europie zachodniej głównie w Holandii oraz Belgii, posiada znaczną przewagę nad DSM w dwóch kluczowych aspektach wykonywania przesłon przeciwfiltracyjnych:
Metoda ta znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach budownictwa m.in. przy wykonywaniu przesłon przeciwfiltracyjnych na:
dla tego typu realizacji wykorzystuje się zawiesinę cementowo – bentonitową, zapewniającą wysokie parametry przeciwfiltracyjne.
Metodę TRENCH MIXING z powodzeniem wykorzystać można, również w budownictwie kubaturowym i drogownictwie poprzez:
Przy tego rodzaju realizacjach wykorzystuje się zawiesinę cementową zapewniającą wysokie parametry wytrzymałościowe. A znaczącą przewagę nad technologiami wykorzystującymi palownice jest to, że urządzenie robocze jest na stałe umieszczone poniżej gruntu. Otwiera to możliwości realizacji wzmocnienia gruntu na bardzo niestabilnych nasypach, gdzie palownica z wysoko umieszczonym środkiem ciężkości mogłaby naruszyć strukturę gruntu oraz w przestrzeniach, gdzie wysokość maszyny ograniczona jest do 3m, wykonać można np. ciągłą przesłonę lub wzmocnienie pod wiaduktami, suwnicami lub liniami energetycznymi.
Technologia TRENCH MIXING oparta jest na koncepcji poprawienia właściwości gruntu, w tym głównie zmniejszenie współczynnika filtracji oraz wytrzymałości gruntów zalegających w podłożu przez ich wymieszanie z materiałami wiążącymi, które reagują z gruntem i wodą gruntową. Do wzmacniania gruntów używa się przede wszystkim różnych cementów, a do uszczelniania cementu z odpowiednimi dodatkami, jak np. bentonit, mączka skalna.
Zastosowanie tej technologii jest bardzo korzystne w gruntach słabonośnych zarówno spoistych jak i niespoistych, szczególnie tam, gdzie występują grunty pylaste i piaszczyste.
Poszczególne etapy wykorzystania TRENCH MIXING przedstawiają się następująco:
Trencher wraz z mieczem do wykonywania wgłębnego mieszania gruntu | Widok na miecz wraz z zębami. |
Kontrola jakości robót w czasie ich wykonywania polega na bieżącym monitoringu parametrów produkcyjnych, takich jak: głębokość przesłony, przebieg procesu mieszania (liczba cykli na 1mb przejazdu) , prędkość obrotowa łańcucha, prędkość przejazdu maszyny, ilość pompowanego zaczynu cementowego.
Po wykonaniu przesłony, możemy uzyskać wydruk w postaci metryki ze wszystkimi potrzebnymi parametrami.
Obecnie wykonujemy przesłony przeciwfiltracyjne na głębokość do 13m, docelowo przygotowujemy się technologicznie do zrobienia przesłon o głębokości do 17m.
mikropale, gwoździe gruntowe, kotwy gruntowe, pale CFA, pale DFF, pale przemieszczeniowe FDP, betonowanie pod wodą, kolumny DSM, jet-grouting, prace podwodne, trench mixing, CDMM, przesłona przeciwfiltracyjna, betonowanie podwodne
ul. Przemysłowa 33,
32 - 083 Balice k. Krakowa
tel/fax
(012) 638 03 50, 636 12 10
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...